Inšpiratívne ženy v automobilovom priemysle

V automobilovom priemysle podľa štatistík World Economic Forum pôsobí len cca 23% žien (štatistika z roku 2022). Ak uvažujete o kariére v tomto segmente, choďte za svojim cieľom. Inšpiráciou vám môžu byť aj dámy, ktoré zmenili automobilový svet.

Vďaka tebe Mary Anderson skrsla myšlienka potreby stieračov

Prvé automobily boli bez strieračov, logicky veď nemali čelné sklo. S vývojom však výrobcovia začali montovať dopredu sklá, ktoré cestujúcich chránili pred prúdom vzduchu. Keď však pršalo, sklíčka sa stali neprehľadnými. Mary Andersonová z Alabami patrila medzi prvé fanúšičky automobilového priemyslu, bola aj rančerka a predávala nehnuteľnosti. Auto používala dennodenne a veľmi ju unavovalo, že počas dažďa bola jazda autom veľmi nepríjemná. Vymyslela teda systém ramienka s gumičkou ovládaný zvnútra automobilu. Išlo tak o prvé stierače, ovládané zvnútra auta. Tento vynález si nechala v roku 1903 patentovať.

Za kúrenie v aute môžeme poďakovať Margaret Wilcox

Narodila sa v Chicagu v roku 1838. Bola jednou z mála strojných inžinierok, keďže o toto odvetvie malo záujem len málo dievčat v tomto období. V týchto časoch ešte v autách neexistovalo kúrenie. Margaret vymyslela spôsob  ako pomocou nasávania previesť studený vzduch cez motor, kde sa zohreje a následne ohriaty vženie do kabíny. V roku 1893 si tento vynález nechala patentovať. Okrem kúrenia v aute si Margaret nechala patentovať aj panvicu, práčku a umývačku riadu.

Helene Rother – prvá dizajnérka automobilových interiérov

Je to tak, ženy jednoducho robia ten svet krajším a lepším miestom na život. Helene Rotherová sa narodila v Nemecku. Pôsobila v nábytkovom dizajne, ale aj v komixovom svete Marvel Comics. No v roku 1941 odletela z Európy do Detroitu, kde ju zamestnal General Motors ako prvú dizajnérku na svete. Helen Rother sa stala v poradí šiestou ženou, ktorá sa dostala do automobilovej siene slávy. Stalo sa tak v roku 2020.

Automobilový svet spoznal v roku 2014 prvú riaditeľku výrobcu automobilov – stala sa ňou Mary Barra

Najskôr pôsobila ako CEO, no neskôr sa stala prezidentkou General Motors. Barra vyrastala v automobilovej rodine a do GM nastúpila ako predajca áut na najnižšej úrovni. Nikdy nebrala ohľad na rozdielnosť pohlaví, tvrdo pracovala na sebe a vždy bola aktívnym zástancom rozmanitosti. Považuje sa za prelomovú manažérku, keďže nastavila spoločnosti GM úplne odlišný smer, akým išli ostatné automobilky. Stiahla sa z etablovaných, no stratových trhov a implementovala plán premeny GM na výrobcu výlučne elektromobilov. Kto má chuť sa začítať, odporúčame tento článok: Mary Barra, CEO of General Motors (theceomagazine.com).

Milé ženy, nevzdávajte sa svojich snov, vízií a premien. Nepochybujte o svojich schopnostiach. Ste silnejšie ako si myslíte.

Záverom tohto príspevku si požičiame citát William Goldingovej:
“Čokoľvek, čo žene dáš, vždy to urobí lepším. Dáš jej spermiu, ona ti dá dieťa. Dáš jej dom, ona ti dá domov. Dáš jej potraviny, ona z nich urobí jedlo. Dáš jej úsmev, ona ti dá svoje srdce. Čokoľvek jej dáš, znásobí to. Takže pokiaľ sa k nej správaš ako vôl, buď pripravený, že dostaneš kopu hnoja.”

Máte záujem o prenájom či požičanie auta?

Náš vozový park obsahuje osobné motorové vozidlá v prevedení Sedan, Hatchback, Combi, SUV, prípadne Minivany. Kontaktujte nás a určite si vyberiete.