Jazda v hmle – kedy a ktoré svetlá zapnúť

Jesenné hmly dokážu potrápiť nejedného vodiča. Pamätajte však na jednoduché pravidlo platiace kedykoľvek a kdekoľvek počas hmly:

Svetlá v hmle používame preto, aby sme boli videní a nie preto, aby sme videli.”

Kedy a ktoré svetlá používať v hmle, sme zhrnuli veľmi jednoducho v nasledujúcich bodoch.

DENNÉ SVETLÁ

V hmle prakticky denné svetlá nepoužívame. Na automatický režim svetiel sa nespoliehame, nemusí totiž správne detekovať nutnosť prepnutia na stretávacie svetlá a to najmä pri jazde v hmle cez deň. Pri denných svetlách nie je zapnuté zadné svetlo, z toho dôvodu automobil v hmle nemusí byť vidieť.

STRETÁVACIE SVETLÁ

V hmle používame najčastejšie a vo väčšine prípadov je použitie stretávacích svetiel, najmä v meste, plne dostačujúce.

DIAĽKOVÉ SVETLÁ

Počas hmly nezapíname. Vodič môže oslniť samého seba odrazom svetla vo vodných čiastočkách hmly. Zapnutím diaľkových svetiel počas hmly, môžeme vytvoriť svetelnú stenu, cez ktorú neuvidíme.

PREDNÉ A ZADNÉ HMLOVKY

Vo všeobecnosti predné a zadné hmlovky zapíname len za hmly, sneženia a hustého dažďa. Primárne ich nezapíname v mestách s hustou premávkou a v kolónach. Predné a zadné hmlovky vypíname a zapíname podľa potreby a okolitej premávky.

PREDNÉ HMLOVKY

V premávke, v kolónach nezapíname. Zbytočne tým oslepujeme ostatných vodičov. Predné hmlovky zapíname na diaľniciach a rýchlostných cestách v prípade zlej viditeľnosti. Dokážu totiž lepšie osvetliť cestu a včas odhaliť nástrahy napríklad zver pri krajnici a pod.

ZADNÉ HMLOVKY

V premávke, v kolónach nezapíname. Zbytočne tým oslepujeme ostatných vodičov. Zadné hmlovky zapíname na diaľniciach a rýchlostných cestách v prípade, že nevidíme autá za nami. Používame ich pri zlej viditeľnosti smerom dozadu. Vtedy chceme, aby naše auto bolo včas videné, inými k nášmu vozidlu blížiacimi sa vodičmi. Ak okolnosti pominú, hmlovky vypneme.

___

Svetlá používame s rozumom. Za nesprávne svietenie hrozí pokuta do výšky 50€. Jazdu prispôsobíme okolnostiam, premávke a stavu vozovky.

Jazdite bezpečne s autami od B2B AUTO Predaj áut | Prenájom áut

Máte záujem o prenájom či požičanie auta?

Náš vozový park obsahuje osobné motorové vozidlá v prevedení Sedan, Hatchback, Combi, SUV, prípadne Minivany. Kontaktujte nás a určite si vyberiete.