Načo si dať pozor na cestách v Rakúsku

Veľká časť dovolenkárov využíva Rakúsko ako tranzit smerom k stredozemnému moru. Prinášame zopár hlavných rád, načo si dať v Rakúsku pozor, aby ste ušetrili svoje peňaženky na niečo príjemnejšie ako na pokuty.

IG-L
Immisionsschutzgesetz-Luft

Zákon o ochrane ovzdušia pred emisiami

Pri prekročení rýchlosti na meranom úseku s obmedzením IG-L porušujete hneď dva zákony, a to zákon o cestnej premávke (StVO) a zákon o ochrane ovzdušia pred emisiami (IG-L). Výška pokuty je preto vyššia ako pri bežnom prekročení rýchlosti. Výnimku majú ekologické vozidlá označené zelenou ŠPZ, pre ktorých platí štandardná obmedzená rýchlosť v danom úseku. Výnimka pre elektrické vozidlá platí len na úsekoch ciest, kde na to upozorňujú značky. Pokiaľ teda nie sú umiestnené zodpovedajúce značky, rýchlostné obmedzenia stanovené na základe IG-L sa naďalej vzťahujú na všetky vozidlá bez ohľadu na typ pohonu a evidenčné číslo.

Diaľničná známka

Pre fyzické osoby (nepodnikateľov) je lepšie si zakúpiť bežnú diaľničnú známku nie elektronickú. Nakoľko tá elektronická je pre nepodnikateľov platná až po 18-tich dňoch od jej úhrady. Platnú diaľničnú známku musíte mať ešte pred vjazdom na diaľnicu. Nie je to ako na Slovensku, že mýto stačí uhradiť do polnoci daného dňa.

Známka sa lepí na čelné sklo pod spätné zrkadlo alebo do ľavého horného rohu (nad vodiča). Známka nesmie byť nalepená na tónovanej časti okna. Spodný diel je vodič povinný uchovať pre prípadnú kontrolu.

Pri x-dňových diaľničných známkach sa za prvý deň sa považuje deň, keď sa nálepka označí u predajcu.

Super radary

Nové radary sú vybavené modernou laserovou technológiou. Vedia merať rýchlosť viacerých áut naraz v oboch smeroch. Majú nulovú toleranciu, pokutujú prísnejšie už pri prekročení rýchlosti o 1 km/h. Menia polohu a nie sú označené žiadnymi značkami. Pokuty sa posielajú automaticky do celej Európy, vrátane SR.

Okrem rýchlosti merajú aj dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných áut.

Odstup od vozidla

Nové radary merajú aj dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných áut.

Odstup od vozidla by mal byť väčší ako 0,4 sekundy, t.j. 14 metrov pri rýchlosti 130 km/h.

Záchranný pruh

V prípade, že je na diaľnici zápcha a tvorí sa kolóna, v Rakúsku majú všetky vozidlá povinnosť vytvoriť v strede vozovky voľný záchranný pruh a umožniť tak prejazd záchranným vozidlám.

Vozidlá na ľavej strane vozovky sa musia presunúť čo najviac doľava a vozidlá na pravej strane čo najviac doprava, pričom nesmú blokovať odstavný pruh.

 

Novým autom na dovolenku? S B2B AUTO žiaden problém. Prenájom a predaj vozidiel.

Máte záujem o prenájom či požičanie auta?

Náš vozový park obsahuje osobné motorové vozidlá v prevedení Sedan, Hatchback, Combi, SUV, prípadne Minivany. Kontaktujte nás a určite si vyberiete.