Viete, ktoré zamestnanecké benefity sú najobľúbenejšie?

Pozreli sme sa na to, aké benefity od svojho zamestnávateľa považujú zamestnanci za tie najhodnotnejšie. V téme sme spracovali aj to, aké benefity uprednostňujú ľudia v zahraničí. Môžeme povedať, že v tých žiadaných hodnotách je priam priepastný rozdiel.

 

Číslo jedna je na Slovensku stále #1 SLUŽOBNÉ AUTO

Možnosť využívať služobné auto je pre Slovákov tým najlákavejším benefitom. Napriek dostupnosti MHD, možnostiam železničnej dopravy, pribúdajúcim počtom cyklotrás je automobilová doprava stále najčastejšou formou dopravy v mestách. Služobné auto je často považované za jeden z najlepších benefitov pre zamestnancov, pretože prináša významné finančné aj praktické výhody. Tu sú niektoré dôvody, prečo je to tak:

  1. Šetrenie financií: Zamestnanci nemajú náklady na obstaranie vozidla, ani na údržbu či náklady spojené s jeho prevádzkou (servis, diaľničná nálepka, poistenie).
  2. Flexibilita: Služobné auto vo väčšine prípadov môže byť používané aj na súkromné účely a to značným spôsobom zvyšuje mobilitu zamestnanca.
  3. Prestíž: Vlastníctvo služobného auta je už od nepamäti vnímané ako statusový symbol, ktorý zvyšuje prestíž zamestnanca.

Obstarávanie vozidiel a správa vozového parku pre zamestnávateľov nie je jednoduchá záležitosť. Veľkou výhodou pre zamestnávateľov je možnosť využitia dlhodobého prenájmu vozidiel. Zamestnávateľ nepotrebuje tak veľkú finančnú čiastku ako v prípade kúpy auta. Tým pádom si môže dovoliť prenajať aj luxusnejšie vozidlá pre zamestnancov, ktorých chce týmto spôsobom motivovať.  V rámci dlhodobého prenájmu zamestnávateľovi odpadajú všetky úkony spojené s údržbou či servisom vozidla, s poistením či s pravidelnou aktualizáciou slovenskej diaľničnej známky. Porovnanie dlhodobého prenájmu vozidla a operatívneho leasingu nájdete v tomto článku Dlhodobý prenájom vozidiel vs. operatívny leasing – B2B AUTO.

Druhým najobľúbenejším zamestnaneckým benefitom pre Slovákov je #2 SLUŽOBNÝ TELEFÓN AJ NA SÚKROMNÉ ÚČELY

Služobný telefón aj na súkromné účely túži mať drvivá väčšina zamestnancov. Pričom rovnako ako pri služobnom aute, aj pri tomto druhu zamestnaneckého benefitu ide o zníženie vlastných nákladov na bežnú prevádzkovú réžiu. O tom, či to má nejakú súvislosť s výškou priemerných platov, by bolo potrebné urobiť ďalšie analýzy a korelácie. Zatiaľ môžeme o tejto domnienke len špekulovať.

Trojicu top benefitov uzatvára  #3 13. A 14. PLAT

Extra výplata vo forme trinásteho či štrnásteho platu je tretím najžiadanejším benefitom.

Ďalej sa v tabuľke nachádzali benefity ako flexibilný pracovný čas, možnosť práce z domu, sick day, zamestnanecké zľavy, dovolenka navyše či možnosť preplatenia športových aktivít.

 

V zahraničí sa zamestnanci prikláňajú skôr k iným ako fyzickým benefitom vo forme auta, mobilu, či extra výplaty. Až 68% zamestnancov vníma ako najdôležitejší benefit preplácanie nákladov spojených so zdravotným poistením prípadne preplácanie zdravotných úkonov. Takmer polovica opýtaných vníma ako druhý najlepší benefit životné poistenie.  Trojicu najobľúbenejších benefitov v zahraničí, uzatvára príspevok na dôchodkové sporenie.

 

Spoločnosti pôsobiace na slovenskom trhu by mali reflektovať potreby svojich zamestnancov a správnym spôsobom ich motivovať k lojalite a k pracovným výkonom. Či už zamestnanca odmeníte služobným auto, či trinástym platom, netreba zabúdať na zdravé pracovné prostredie, work-life balance a alikvotne množstvo pracovného zaťaženia.

Prečítajte si tiež  Vplyv kvality vozového parku na spokojnosť a lojalitu zamestnancov – B2B AUTO

_________

Zdroj údajov:

20 najlepších pracovných benefitov, na ktoré zamestnávatelia lákajú nových ľudí | Karierainfo.sk (zoznam.sk)

Best Employee Benefits In 2024 – Forbes Advisor

Máte záujem o prenájom či požičanie auta?

Náš vozový park obsahuje osobné motorové vozidlá v prevedení Sedan, Hatchback, Combi, SUV, prípadne Minivany. Kontaktujte nás a určite si vyberiete.